Wsparcie finansowe dla studentów z niepełnosprawnością

Pracownik przy biurku, na pierwszym planie formularze

Zapraszamy studentów / doktorantów Politechniki Łódzkiej do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych z podaniem o stypendium dla osób niepełnosprawnych i nie tylko …

Studenci lub doktoranci Politechniki Łódzkiej mogą ubiegać się o pomoc materialną, niezależnie od formy studiów (studia stacjonarne / niestacjonarne).

Treść (rozbudowana)
STYPENDIUM DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Stypendium to przysługuje tylko osobom, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne.

Jak złożyć podanie?

Podanie należy wygenerować na swoim indywidualnym koncie w WebDziekanat („Generator podań”) i:

- osobiście złożyć wniosek w BON PŁ (budynek A30)

- lub przesłać oryginał podpisanego wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, ul. Żeromskiego 116, 90-924 Łódź.

w terminie: październik każdego roku akademickiego

Wszelkie dokumenty potwierdzające Twoją niepełnosprawność przechowywane są w Biurze ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej.

Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych zależy od stopnia niepełnosprawności studenta / doktoranta i wynosi odpowiednio:

- znaczny stopień niepełnosprawności – 900 zł miesięcznie,

- umiarkowany stopień niepełnosprawności – 750 zł miesięcznie,

- lekki stopień niepełnosprawności – 600 zł miesięcznie.

Stypendium wypłacane jest na Wasz rachunek bankowy podany przez Was za pośrednictwem webdziekanatu. Świadczenie jest wypłacane od miesiąca, w którym wpłynął wniosek i w równych miesięcznych ratach.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych jest przyznawane od pierwszego roku studiów na dany rok akademicki.

Kontynuacja wypłaty na kolejny semestr roku akademickiego następuje automatycznie, jeżeli będzie utrzymany status studenta oraz orzeczenie będzie miało ważność.

Należy pamiętać, że jeśli studiujecie na kilku kierunkach studiów możecie otrzymać stypendium tylko na jednym wskazanym przez siebie kierunku.

Stypendium przysługuje na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jednak nie dłużej niż 12 semestrów, bez względu czy je pobieraliście, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

a) pierwszego stopnia - nie dłużej niż przez 9 semestrów,

b) drugiego stopnia - nie dłużej niż przez 7 semestrów.

Pamiętajcie, że do tego okresu wliczają się wszystkie rozpoczęte semestry na studiach, w tym semestry, kiedy jesteście na urlopie.

W przypadku gdy Twoja niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, stypendium przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych nie przysługuje, jeśli posiadacie tytuł zawodowy np. magistra / inżyniera / licencjata i ponownie rozpoczynacie ten sam rodzaj studiów (otrzymaliście stopień inżyniera na kierunku informatyka i ponownie rozpoczynacie nowy kierunek inżynierski to wtedy nie otrzymacie stypendium).

Jeżeli w trakcie roku akademickiego skończy się Wam ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, stypendium nie będzie wypłacane od następnego miesiąca. Świadczenie będzie wypłacane ponownie od miesiąca uzyskania kontynuacji ważności orzeczenia oraz złożenia ponownie wniosku o stypendium w BON PŁ.
ZAPOMOGA
Możecie ją otrzymać, gdy znajdziecie się przejściowo w trudnej sytuacji.

Podanie o zapomogę należy udokumentować oraz dokładnie opisać zaistniałą sytuację. Jeśli ponieśliście koszty związane z zdarzeniem losowym należy dołączyć imienne faktury. Wysokość zapomogi może wynieść od 100 zł do 2 000 zł. Każde zdarzenie rozpatrywane jest indywidualnie, a wysokość zapomogi uzależniona jest od Waszej sytuacji finansowej oraz m.in. od wskazanych we wniosku poniesionych oraz potwierdzonych kosztów.

Pamiętajcie, że o zapomogę możecie ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od wystąpienia zdarzenia.

Wniosek o zapomogę (bez opinii Samorządu Studenckiego) wraz załącznikami należy składać w jeden z następujących sposobów:

- Osobiście w Sekcji Obsługi Świadczeń PŁ w wyznaczonych godzinach;

- Przesłać pocztą oryginał podpisanego wniosku z załącznikami na adres: Sekcja Obsługi Świadczeń PŁ, ul. Żeromskiego 116, 90-924 Łódź;

- Przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą Politechniki Łódzkiej na platformie ePUAP: /PolitLodz/SkrytkaESP plik lub pliki podpisane podpisem elektronicznym (podpis potwierdzony profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym) zawierające skan lub zdjęcie oryginału wypełnionego i podpisanego wniosku oraz skany lub zdjęcia wszystkich wymaganych dokumentów (zaświadczeń, oświadczeń itp.).
AKTYWNY SAMORZĄD Moduł II
Studenci / doktoranci, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze wsparcia finansowego z projektu PFRON „Aktywny Samorząd” Moduł II. Pomoc ta polega na dofinansowaniu kosztów edukacji w szkole wyższej.
Program realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) i tam należy pobrać stosowne formularze i złożyć wniosek, we właściwym oddziale dla miejsca zamieszkania.
Link do Portalu informacyjnego PFRON:
Więcej na stronie: https://mops.uml.lodz.pl/pomoc-spoleczna/aktywny-samorzad/

Pamiętaj, że załącznik: „22_Moduł II zaświadczenie z Uczelni”, należy uzupełnić w swoim Dziekanacie.

W ramach modułu II kwota dofinansowania kosztów nauki, dotyczących semestru/półrocza objętego dofinansowaniem, wynosi do 1 650 zł w przypadku pobierania nauki w szkole wyższej, studiach podyplomowych lub doktoranckich.
Szczegóły na stronie PFRONu
Dofinansowanie w ramach Modułu II nie przysługuje w trakcie przerwy w nauce (np. urlop dziekański, urlop zdrowotny).

Pamiętaj, kwota dofinansowania nie może być wyższa niż kwota przez Ciebie wnioskowana.